Péče a údržba

PÉČE O ŠÁTEK

Každý šátek je nezbytné před použitím nejprve vyprat. Je to nutnost, protože teprve vypráním se dokončí jeho výrobní proces. Srazí se na potřebnou délku, vlákna se spojí a ustálí. "Sražením" se také zvýší výsledná gramáž šátku. Takzvaný "puff" efekt, který je oblíbeným tématem nosících skupin a srovnávacích fotografií. Nový šátek vždy pereme na maximální povolenou teplotu, jen tak dojde k jeho řádnému vysrážení.

 
Máte-li šátek z "druhé ruky", informujte se u majitelky, zda a jak šátek prala a také v jaké prostředky používala. Tato informace pro vás může být důležitá v ohledu kvality šátku, případné další údržby šátku či napravení předchozí chybné péče.
 
Mezi výhody vypraného a vyžehleného šátku patří to, že změkne, což je velmi žádoucí pro jeho následné použití. Žehlíme ideálně z obou stran, hezky to uhladí vlákna a šátek bude příjemný do ruky a hezký napohled :)

Jak tedy postupovat? 

Pokyny k údržbě většinou najdete v tištěné podobě v balení se šátkem. Každý šátek má také obvykle v blízkosti cípu přišitou cedulku, kde najdete značky napovídající, jak o něj pečovat.
 

DSCF3812  symboly

Na štítcích jsou uváděny maximální možné hodnoty (např. teplota praní) a není vždy úplně zapotřebí, prát šátek na možné maximum. Rádi bychom vám proto v tomto článku nabídly prací postupy k jednotlivým materiálovým příměsím tak, jak se nám v průběhu několika let pečování o šátky osvědčily.

Nyní se blíže podíváme na údržbu šátků různého složení. Nezapomeňte, že pokud šátek obsahuje více různých tipů vláken, vždy se v péči řídíme dle toho nejnáchylnějšího!

100% bavlna

Pereme v tekutém pracím prostředku, při běžné údržbě postačí na 30° - 40°. Při silnějším a odolném znečištění lze všechny bavlněné šátky přeprat i na 60°, ač výrobce často uvádí maximální teplotu nižší, bavlna tuto teplotu zvládne. Vyvarujeme se vyšším teplotám jen v případě, že byl šátek barven neznámou textilní barvou. Ždímáme na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Žehlení 2. - 3. stupeň (dle pokynů k šátku a znalosti vaší žehličky). Lze napařovat.


Len / konopí / kapok / ramie

Pereme na 40° tekutém pracím prostředku, ždímáme na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Žehlíme obvykle na 3. stupeň s párou. Len při žehlení ideálně natahujeme, zabráníme tak vytváření rozestupů vazby. Pokud rozestupy jsou již vytvořené, můžeme je porovnat zpět jehličkou, vlákno po vláknu. Nežehlené šátky s podílem lnu / konopí po čase ztrácí svůj lesk a pěkný vzhled.


Hedvábí (morušové, buret, Tsumugi + etická hedvábí: tussah a Ahimsa) 

Hedvábí je živočišné vlákno a jako takové není celistvé. Vyžaduje proto speciální péči. Pereme v ruce tekutém pracím prostředku určeném pro jemné prádlo, ideálně přímo hedvábí. Nikdy neperte celý šátek bez pracího prostředku, pouze pokud přepíráte malý flíček. Přípravek na hedvábí totiž vlákna zacelí a uhladí. Pozor i na kombinované přípravky pro hedvábí a vlnu zároveň, nesmí obsahovat lanolin! Máte-li dobrou zkušenost s praním hedvábí v pračce, některé šátky je možné prát v programu na jemné prádlo/ hedvábí na 30° s minimálním počtem otáček.

Hedvábí dále může ztratit svůj lesk. Ten mu lze vrátit kyselou lázní. Proto po praní můžete šátek ponořit do kyselé lázně (obyčejný ocet či kyselina citronová, dávkování v takovém množství, aby voda po ochutnání byla znatelně kyselá). Šátek v této lázní vymáchejte, chviličku nechte ležet a pak vodu jemné vymačkejte. Nejlépe nechte šátek vykapat. Voda stékající dolů po vazbě ji znovu jemně napne. Ocet můžete dávkovat i v přihrádce pro aviváž, rozhodnete-li se prát v pračce. Podobně jako u vlny dbejte na nestřídání teplot. Sušíme rozložený na volné ploše, mimo dosah přímého slunce, na to je mokré hedvábí extrémně citlivé! Žehlíme na I. (nejnižší) stupeň bez páry. Ideálně z obou stran, šátek to pěkně uhladí a pomůže minimalizovat vytahování oček.

Nikdy ze šátků netahejte drobná vlákna, ani malé žmolky / nopky / pucky. Zeslabujete tak hedvábnou nitku a může dojít k následnému přetržení vlákna. Právě z tohoto důvodu je odžmolkovač u hedvábí jedno velké tabu.

CO JE NORMÁLNÍ : jemný chloupek, lehké žmolíky / pucíky ve vláknech, jemné vrzání po praní

CO JE ŠPATNĚ: dlouhá vytažená vlákna, žádný lesk, velké žmolky z různých vláken, tuhost, skřípavý až praskavý zvuk při každém pohybu


Bambus / bambusová viskoza / tencel

Pereme nejlépe v ruce tekutém pracím prostředku přímo určeném pro jemné prádlo. Většina výrobců uvádí možnost klasického praní v pračce, obzvláště tencel však rychle chytá chloupek, žmolkatí a ztrácí jeho lesk. Máte-li však dobrou zkušenost s praním v pračce, lze některé šátky prát v programu na jemné prádlo na 30° s minimálním počtem otáček. Veliký POZOR zde na kyselé. Kyselé proplachy, lázně či prosté přidání octu jako aviváže všem bambusovým a viskozovým vláknům škodí! Bambusové vlákno se v kyselém prostředí rozleptává a tenclová či viskozová vlákna se začnou "olupovat" (pelichat) a tím slábnout. Sušíme tradičně na vzduchu, žehlíme na I. (nejnižší) stupeň bez páry. Žehlení pomůže šátku získat zase lesk, proto ideálně z obou stran.

Příměsí na viskozovém základu je opět veliký nespočet, výrobci se snaží předbíhat v tom nabídnout něco jedinečného a zajímavého. Můžete tak narazit na specialitky typu: vlákno z mořské řasy, cukrové, kávové, mentolové, sojové, kukuřičné vlákno a další... Ke všem těmto vláknům přistupujeme v péči obdobně jako k tencelu.


Vlna / kašmír / alpaca a ostatní druhy vlny

Doporučujeme prát pouze v ruce v tekutém pracím prostředku určeném pro praní vlněných textilií. Vlna, stejně tak jako všechny živočišná vlákna, má ráda kyselé prostředí a tak můžeme do lázně přidat trochu obyčejného octa či kys. citrónové (tolik aby voda po ochutnání byla znatelně kyselá). Ždímejte ručně - např. zarolováním do osušky a vymačkáním vody. Nechte uschnout volně na vzduchu, dostatečně a co nejvíce rozvěšené. Šátky je lepší po praní žehlit. Udrží si tak déle hezčí vzhled a tolik nežmolkatí. Žehlíme na nejnižší stupeň a bez páry, ideálně z obou stran.

TIP: nový šátek s obsahem vlny hned při prvním praní rozložíme do lázně s pracím prostředkem na vlnu, aby se vlákna již prvním praním řádně ošetřila a uhladila. Díky tomu vám šátek vydrží déle hezčí a s menším množstvím žmolků, vzniklých používáním. Pokud je první praní provedeno pouze ve vodě či v prostředku, který není určený na vlnu, šátek to ihned oslabí a na jeho kondici to postupně pocítíte.

Vlna v superwash úpravě

Vlna (nebo kašmír) se superwash úpravou může být od výrobce uváděna jako schopna praní v pračce. Ze zkušenosti však zásadně doporučujeme i u superwash úprav prát pouze v ruce.  I otáčky kolem 600 jsou schopné vlněný šátek nezvratně zničit. Pereme proto obdobně jako šátky s klasickou vlnou viz. výše.

Vlněných příměsí je mnoho, na mnohé narazíte jen zřídka. Péči a údržbu mají však všechny v zásadě stejnou a to stejně šetrnou a důslednou jako všechny vlněné šátky. Jsou to např. příměsi: baby alpaca, yak, baby yak, bison, camel, baby camel, činčila, jehněčí vlna, mohér, quivit, liška, falklandská vlna, vikuňa...


Repreve a další PET recyklované materiály

U těchto materiálů je velmi důležité šátek před použitím vždy vyprat na 40°, aby se vlákna spojila a nevznikaly ve vazbě rozestupy. Ždímat opět na nejnižší počet otáček  a nechat uschnout volně na vzduchu. Tuto směs není třeba žehlit. Pokud na tom trváte, tak žehlete na nejnižší stupeň bez napářky nebo ideálně např. přes bavlněnou plenu. Předejdete tak "nablýskání" šátku.


Doplňkové materiály - lurex, metalická a kovová vlákna, polyester...

Ideálně by šátek s těmito doplňkovými materiály neměl obsahovat více než 10% takové příze , neboť tato vlákna jsou časem náchylnější na praskání, nemají rády vysokou teplotu, žehlení ani odírání se v pračce. Rozhodně nenapařovat!Ač tedy tato vlákna speciální péči vyloženě nevyžadují, přistupujte i k nim obezřetně.


Ring Sling s kovovými kroužky

Při praní tohoto typu šátku je třeba brát v ohled kovové kroužky, které jsou jeho součástí a nejdou pro praní odejmout. Mohly by se o buben pračky odřít. Můžeme celý RS vložit do síťovaného pytlíku na jemné prádlo. Přes kroužky se však osvědčilo přetáhnout např. ponožku. Dobře drží a kroužky jsou tak pevně zabalené a dobře chráněné. Následně pereme podle jeho složení daného šátku a pokynů na štítku.

DSCF3806

DSCF3807

Ponožky můžete použít klidně obě, ať je kroužek pečlivě zabalený.

DSCF3809  Síťka na jemné prádlo.

Praní v ruce (hedvábí, vlna)

Do vany nebo lavoru napusťte přiměřené množství vlažné vody a přidejte  odpovídající množství pracího prostředkuna vlnu (nebo hedvábí/ jemné prádlo). Do vody ponoříme šátek (1), pěkně ho v lázni prohněteme a promáchneme, aby se opravdu celý namočil. Naředíme si v druhé nádobě vodu stejné teploty jako v připravené lázni, šátek do ní přendáme a už jen ručně vymácháme. Je opravdu důležité, aby voda neměla jinou teplotu, šátek by se mohl srazit! Po vymáchání v čisté vodě, vodu vypustíme(2) a připravíme si dvě až tři co největší osušky, do kterých šátek zarolujeme do velké rolády (3). Tu poté tlakem pomačkáme (můžeme položit na zem a bosky pošlapat), čímž nahradíme ždímání, které by šátek choulostivé směsi mohlo také srazit. Na konec pověsíme na sušák nebo šňůru tak, aby byl co největší plochou rozložený(4) a necháme volně uschnout. Je třeba počítat s tím, že ze šátku může chvíli odkapávat zbylá voda, kterou se nám nepodařilo plně vymačkat. Aby nevznikly na šátku otlaky, můžeme jej ještě podložit ručníky (5) (mezi šátek a šňůru nebo tyčku sušáku umístíme ručník).

(1) DSCF3755

(2) DSCF3761

(3) DSCF3765 DSCF3768

(4) DSCF1612

Varianta s větším rozložením plochy.

      DSCF1606 DSCF1608 Pověšení do "varhánků".

(5) DSCF1610

 "Aby nevznikly na šátku otlaky, můžeme jej ještě podložit ručníky."

PÉČE O NOSÍTKO 

Materiál pro nosítko je z výroby již před šitím vždy předeprán a vysrážen, proto první praní před nošení není nezbytně nutné, přesto asi každý z nás nosítko nejdříve vypere. Stejně jako předtím šátek, i nosítko prošlo nějakou výrobní cestou a nachytalo na sebe provozní nečistoty apod. Nosítko je  v přímém kontaktu s děťátkem a do nosítka se rádo "zakusuje", dbáme na praní oblečení a na vše co s děťátkem přijde do styku, tak ani nosítko by nemělo být výjimkou. Jak a čím vyprat bylo již zmíněno výše, to se neliší od péče o šátek. V prvé řadě se držíme doporučených údajů na pracím štítku a informacích od výrobce. Při praní můžeme zabezpečit spony, ale není to nezbytně nutné, pokud pereme nosítko samostatně, což důrazně doporučuji, nic se sponám ani nosítku nestane. Rozhodně nosítko nepereme např. v povlaku na polštář apod. Zaprvé se nosítko dobře nevypere, protože uzavřený povlak to dovolí jen omezeně a dále se nosítko odíráním se materiálů o sebe značně opotřebovává (chytí rychleji chloupek či žmolky).  I z tohoto důvodu je vhodné nosítko prát samostatně, vydrží vám tak déle pěkné :) Ždímání nastavíme na nejnižší otáčky a závěrem sušíme nosítko mimo přímé slunce, ve vodorovné poloze. Nelekejte se, že nosítko je po usušení poněkud hrubší než bývalo, je třeba jej opět zanosit, ale to zabere zpravidla jen jedno až dvě nošení a je zase jako bývalo :) Určitě se praní nosítka nebojte, perte tak často jak to jen nosítko a situace vyžaduje. Zbytečné praní nosítku neprospívá, ale službu mu neuděláte ani tím, že ho vyperete jednou za rok, ač v něm nosíte pravidelně . Usazený pot, sliny či nedostatečně vyprané ublinknutí atd. vláknům rozhodně neprospívá a po čase se mohou na nosítko objevit nehezké skvrny, vyblednutí či únava materiálu, které jsou už většinou nevratné.

Denisa Bel H.

Závěrem ještě souhrn nejznámější a nejdostupnějších vhodných pracích prostředků pro údržbu šátku / nosítka:

Ecover Zero – bez parfémů, barviv, bez optických zjasňovačů – použitelný na bavlnu a příměsi MIMO VLNU A HEDVÁBÍ tyto tkaniny je přímo určen prostředek Ecover Woll und Feinwaschmittel, NEVHODNY NA BAMBUS diky obsahu slozek kyseliny citronove

Ecover Woll und Feinwaschmittel – na vlnu hedvábí a jemné prádlo, obsahuje parfém

Denkmit wollwaschlotion – na vlnu a hedvábí, léty osvědčený, obsahuje parfém, barvící látky

Denkmit Feinwaschlotion - na jemné prádlo a membránové oblečení, obsahuje vonné a barvicí látky, není vhodný na vlnu a hedvábí

Frosch na jemné prádlo s aloe vera – není vhodný na vlnu a hedvábí, obsahuje parfém

WOOL Balsam - český výrobek na praní vlny, šátků na nošení dětí z vlny a hedvábí, barevného prádla, k mytí rukou, vlasů, zvířat i nádobí, dostupný pouze na webu http://alternativashop.cz/cs/prani/1636-lanolin-na-prani-wool-balsam-15l.html

Denkmit colorwaschmittel ultra sensitive – neobsahuje ani parfémy, nevylučuje praní žádné příměsi

Lavax Color Care s lanolinem (modrý) Kaufland – není vhodný na vlnu a hedvábí, obsahuje parfém, barvivo

Ulrich – neobsahuje umělé vonné látky, prostředek biologicky odbouratelný. Nejsou vyloučeny žádné příměsi.

Yellow and Blue prací gel na vlnu z mýdlových ořechů - vhodný i pro to nejjemnější a nejchoulostivější prádlo, jako je vlna, hedvábí a funkční textil, obsahuje lanolin

Sonett olivový gel na vlnu a hedvábí - přípravek na vlnu, hedvábí a jemná vlákna

Dreft baby a sensitive – obsahuje parfémy (jinak složení naprosto v pořádku)

Perwoll Wool and silk – na vlnu a hedvábí , obsahuje parfém, neobsahuje lanolin

Dreft Delicates and color - je určen pro bezpečné praní hedvábných, vlněných a jiných jemných tkanin, obsahuje parfém


Možno použít, i když nejsou určeny vysloveně na jemné prádlo, přesto složení mají použitelné na praní šátku

Ecover na bílé prádlo (lavendel) – obsahuje parfém .. sám výrobce na zadní straně tohoto výrobku doporučuje jemné prádlo použít Ecover na jemné prádlo ..dle složení možno použít

Frosch na barené prádlo – není vhodný na vlnu a hedvábí, obsahuje parfém

Denkmit fresch sensation – na sportovní a funkční prádlo, na syntetiku, nepoužívat na vlnu a hedvábí, obsahuje vonné a barvící látky

Perwoll sport a aktive – obsahuje parfém, nepoužívat na vlnu a hedvábí (použít Perwoll wool and silk)

Denkmit Colorwaschmittel – obsahuje barvící a vonné látky, jinak v pořádku, určen na barevné prádlo, nikoli na jemné, nepoužívat na vlnu a hedvábí

Denkmit colorwaschmittel Lotus – obsahuje barvící a vonné látky, na barevné prádlo (nikoli na jemné), nepoužívat na vlnu a hedvábí

Mýdlové ořechy – záleží na tvrdosti vody, při tvrdé vodě dochází k šednutí prádla (zkušenosti z Nosíme), v testu neuspěly se závěrem, že perou podobně jako samotná voda .. http://ekolist.cz/…/mydlove-orechy-ani-praci-koule-neperou-…

Nevhodné prostředky:


Batole sensitive – obsahuje zjasňovače

Lovela sensitive color – obsahuje zjasňovače … citace z diskuze na Nosíme děti: Lovela je všeobecně jeden z nejhorších pracích prostředků. Málo pere, usazuje se na vlaknech. Nejlíp to jde poznat například na plenkách. Kdo ji zkusí, zanedlouho mu začnou plenky i vyprané čpět. Je to tím, že vlákna jsou obalená gelem a uvnitř nich se množí bakterie. Co umí tyto bakterie způsobit dále? Klidně rozežerou plenku, mohou šířit infekci apod. Takže na šátky určitě ne. I když jé mi jasné, že při občasném praní šátku újmu jen tak rychle nevypozorujete.

Lovela sensitive – obsahuje optické zjasňovače

Denkmit Vollwaschmittel - obsahuje optické zesvětlovače

Formil marseille – obsahuje zjasňovače

Mýdlový sliz – usazuje se ve vláknech, zanechává povlak i na bubnu pračky a nejde ani vyvařit octem ani pracím práškem (u pračky s horním plněním je viditelný povlak na vnější straně bubnu pračky). Soda může mít negativní vliv na některé barvy.

Jelen Sport tekutý prací prostředek na sportovní a funkční prádlo – obsahuje optické zjasňovače

Vzhledem k agresivnosti prostředků Persil a Ariel rozhodně nedoporučuji ani ty, přestože některé z nich neobsahují zjasňovače
Persil color gel 
Persil Color Lavender 
Ariel color

Aktuality, akce a události

Zde naleznete vždy plánované akce a události, jako jsou srazy, školení a kurzy, hromadné objednávky či slevy a akční nabídky

Všechny akce

Blog Moderních nosiček

#nosenijelaska

Moderní nosičky si v dubnu 2020 přípravily projekt...

Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Working...