JAR

Když si člověk řekne, že to nějak přece musí jít...a ono to jde! 

Často jsme všichni konfrontováni fotografiemi bezprizorních, zubožených a hladových dětí z afrického kontinentu. Nikoho tyto fotografie již příliš nepřekvapí a mnoho lidí rádo pravidelně, či nárazově přispěje na organizace, které se věnují pomoci těmto dětem.
Za mnohaletého života v Jihoafrické republice jsem byla bídou a nelehkým osudem afrických dětí konfrontována přímo, ale s ohledem na velkou korupci zmítající tuto zemi jsem pořád hledala způsob, jak dostat potřebnou pomoc oněm dětem, ale být si přitom jista, aby se ani kousek té pomoci nikde “nezatoulal”. 

Od roku 2014, narození mé nejmladší dcery, jsem se začlenila do stále rostoucí komunity tzv. nosících rodičů. Rodičů, které spojuje láska k jejich dětem a nošení jejich ratolestí. Ať mají již důvody jakékoliv, od volných rukou, až po exklusivně kontaktní rodičovství, tito rodiče jsou velmi empatičtí, přátelští a akční. 

Krom jiných skupin, kde jsem sbírala informace, jsem se stala členkou skupiny Moderní Nosičky. Tato skupina sdružuje exklusivně ženy, kde si mohou nejen předávat tipy na nošení a všeobecné rady v rámci mateřství a rodičovství, ale také mohou vypustit páru a spolu se zasmát. Tato skupina mi velmi přirostla k srdci a zrodil se nápad. 

Do JAR létáme každý rok a proč tedy nepředat sbírku osobně? 

S myšlenkou jsem se svěřila Denise a celý projekt se začal formovat. Poskytla mi platformu k oslovení ostatních a vždy byla ochotná mé nápady konzultovat. V minulých letech jsem spolu s dcerami chodila pomáhat do kojeneckého ústavu v srdci Johannesburgu a rozhodly jsme se tedy uspořádat sbírku přímo pro tento ústav s tím, že já, na své náklady věci pořídím a předám, zdokumentuji, dodám vše k posouzení Denise a následně mi bude částka proplacena z vybraných zdrojů. Tímto způsobem se k dětem dostane 100 procent vybraných prostředků a každý, kdo přispěl má kontrolu nad tím, co se pořídilo a může si vše ověřit, než se finance použijí. Což bylo přesně to, o co jsme usilovaly. 

Za velkého, nejen časového, vypětí Denisy a Dariny a jejich kolegyň se podařilo shromáždit bezmála 50 000Kč a po dohodě s přispívajícími se rozhodlo, že se nebude předávat hotovost, ale nakoupí se přesně to, co je pro děti potřeba. Čímž se zrodila komunikace mezi mnou a Justinem z Ethembeni Children ́s home v Johannesburgu. 

Ethembeni home je kojenecký ústav, kde se starají o děti od narození do tří let. Celý projekt je zaštítěn Armádou Spásy a domov přežívá povětšinou z dotací a darů. Je domovem pro děti, které byly pohozeny na ulicích, nebo pro děti, o které se rodiče nezvládají postarat a přinesou je do domova. Osudy těchto dětí jsou srdcervoucí a tragické a nejedno dítě se bude celý 

života potýkat s následky plynoucími již z prenatálního období. Mnoho dětí bylo vystaveno vlivu drog, alkoholu a nejedno je nakažené virem HIV. 

Vzhledem k omezenému rozpočtu má domov i omezený počet stálých zaměstnanců a spoléhá do velké míry na pomoc dobrovolníků, kteří si s dětmi chodí hrát, přebalovat, krmit... 

Ale zpět k Justinovi... z naší konverzace, kdy zpočátku se mu nechtělo vůbec věřit, že na druhé polokouli je tolik empatických lidí, kteří jim chtějí pomoci, vyplynulo, že sice potřebují prakticky všecho, ale když se sešla takto významná částka, tak by si rádi řekli o industriální pračku a plynový sporák. Oboje sice domov má, ale v žalostném stavu a každý den je potřeba vařit jídla pro 30 dětí a také je udržovat v čistotě. 

Po konzultaci s ostatními se začalo s výběrem pračky a sporáku a nakonec došlo, už za mé osobní přítomnosti v JAR, k dohodě, že se pořídí pračka Speedqueen a velký plynový sporák. Oboje se pořídilo a to včetně dovozu (podařilo se vyjednat slevu) a záruky a všechny dokumenty se vypsaly přímo na jméno Ethembeni domova, aby neměli problém s případnou reklamací. Veškeré dokumenty a účty se průběžně zasílaly Denise do ČR, která korigovala sbírku odtamtud a infromovala o průběhu akce. 

I po koupi těchto spotřebičů zbylo ještě dost prostředků na pořízení léků, drogerie a kojeneckého jídla ... a najednou přišla prosba. Pokud je ještě něco k dispozici, že se jim právě pokazila lednička na mléko v nejmladším oddělení. Opět došlo k rychlé konzultaci s ČR a došlo k zakoupení i tohoto spotřebiče. Tímto se částka přehoupla přes vybranou sumu, ale Denisa nelenila a zaktivovala všechny k dalšímu výběru a většina se podařila pokrýt, čímž nelze jinak, než obdivovat generocitu všech zúčastněných, zejména, když vezmeme v potaz, že šlo o čas Vánoc, kdy nejedna rodina má sama rozpočet velmi napjatý. 

Toto všechno zabralo 3 dny soustavné komunikace mezi Denisou v ČR, mnou a Justinem v JAR, výjezdů do obchodů, hledání nejlepších podmínek a cen, ale povedlo se! 

6.12.2017 dopolednedošlokpředáníčástidarů(ledničky,léků,drogerieapotravin)asporák s pračkou dorazily v odpoledních hodinách. 

Netřeba zdůrazňovat vděčnost, kterou vedení i běžní zaměstnanci vůči této sbírce a následně darům vyjádřily. Nikdy nezažily takto vysokou částku darovanou naprosto nezištně lidmi z druhého konce polokoule. 

Při předávání mi asistovala má rodina, viz fotografie. Vše je foceno autenticky, v průběhu samotné akce. 

 

Aktuality, akce a události

Zde naleznete vždy plánované akce a události, jako jsou srazy, školení a kurzy, hromadné objednávky či slevy a akční nabídky

Všechny akce

Blog Moderních nosiček

#nosenijelaska

Moderní nosičky si v dubnu 2020 přípravily projekt...

Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Working...